Babí léto

10.08.2019napsala Radka Hozmanová

Nejen konec prázdnin je pro nás změnou, ale také i příchod další roční sezóny, kterou je babí léto, předznamenává v našem životě jiné zvyky, činnosti, možná i maličko melancholické ladění našich myšlenek, neboť přirozeným chodem přírody postupně spějeme k zimě, chladu, vlhku, tmavým odpolednům a dlouhým zimním večerům atd. Ve feng shui je element země spojen s barvou od pískové přes žlutou, okrovou, oranžovou ke hnědé. Tvarem, jež přináší stabilitu do našeho vnímání je čtverec, kostka, v prostoru krychlové dekorační předměty. Jsou to teplé měkké vlněné materiály, semiš.  Nyní jsme tedy energeticky vázáni v období tzv. elementu země. Co to dále znamená? Dnem 23.9., podzimní rovnodenností, se dostáváme do středobodí mezi dvě polaritní energie v kosmu, kterými jsou letní a zimní slunovrat a to nás jistojistě ovlivní. Obvykle se i věci v životech lidských tak nějak sami rovnají, hledají si svoji správnou stezku projevení, že se možná jakoby i "samy" řeší. Vládu převzaly po jangovém létě žaludek a slezina se slinivkou. Mají rády přirozeně sladkou chuť, kterou jim uděláme dobře. Nikoliv však, že se přejíme sladkým ovocem, nebo dortem z bílého cukru a mouky v cukrárně, které by nám opravdu udělaly opičí službu, neboť právě bílý cukr a bílá mouka nás vyčerpají a unaví. Zkusme najít v úrodě, kterou nám Matka příroda dává i sladké druhy zelenin - pastyňáku, třech druhů cibulí, dvou druhů zelí, mrkve, kukuřice, celeru, dýně, květáku, sladkých brambor aj. abychom uspokojili naše chuťové buňky na sladké. Zkusme také správně připravit celozrnnou rýži ( semtam k ní při vaření hrdinně použít i hrstku špaldy, žita), jež jsou zdrojem kvalitních, dlouze se v těle odbourávajících polysacharidů a vitamínů. Zkusme najít cestu a správně a chutně připravit jáhly, ovesné vločky, kroupy..Nahraďme bílé těstoviny z jiné mouky, než - li bílé. S chladnými rány nám nebude dělat dobře příliš ochlazující ( jinové) ovoce, které v kombinaci s ovocnými čaji a konzumací x- druhů jogurtů, doporučované nepřebernými všemi různými druhy Komor lékařů, se nám akorát tak dostane správného zahlenění, rýmy, chřipky, ale na to máme opět ty správné vakcíny a kolotoč našeho zdraví je roztočen. Zkuste vařit dobré husté zeleninové polévky, rybu, nebo polévku z ní. Nezapomeňme na enzymy, pikles, miso polévku, banča čaj. Nebo se rovnou přijďte podívat, zavařit a ochutnat, jak vařit zdravě, chutně a s radostí na naše kurzy vaření. Hezké babí léto :)