dnes je pátek 26. dubna 2024

Jarní období

17.03.2019napsala Radka Hozmanová

Jaro znamená v každé kultuře nový začátek. Ve feng shui způsobu vnímání můžeme nazvat toto období jako období elementu "dřeva" , růstu, vykročení. S přílivem slunečních paprsků máme více světla, tepla ( tzv, jangu). Postupně se nám do žil vlévá silnější chuť něco dělat, změnit, předělat, vymalovat... Abychom měli dost energie k uskutečnění našich plánů, je potřebné pozměnit jídelníček, pomoci tělu nastartovat energii jara v nás. Jak to udělat? Konzumujme  potraviny a zeleninu, upřednostňujme ty druhy připrav, které nás po zimě, pomohou zbavit tělo po konzumaci "těžší " stravy tzv. jarní únavy. Tyto jevy jsou způsobeny překyselením krve z konzumace sytých pokrmů v období zimy. Správně zvolený jídelníček také pomůže posílit sílu vládnoucích orgánů - žlučníku a jater. Připravujme si nyní ve větším poměru oproti kořenové zelenině také více i zeleninu lehce nablanšírovanou, uvařenou v páře, lehce podušenou, více sáhejme po vláknitých druzích ( brokolice, pórek, zelená cibulka, zelená naklíčená semínka, bílou řepu daikonu, zelí ). Připomeňme si také, že je velmi důležité dostávat do našeho menu i kvašenou zeleninu, zdroj enzymů, ketré pomáhají startovat naše trávicí procesy.  Je to velká pomoc sobě, neboť Vás to pomůže zaktivovat, odlehčit tělu i mysli. Víme, že fyzická stránka života je přímo spojena s naší psychikou a naopak.

Z tohoto důvodu je dobré začít se hýbat i fyzicky, pokud jsme pohyb přes zimu trochu šidili.

Pohyb je zásadní moment, jak přinášíme energii do těla. Přivádíme do těla kyslík, zrychlujeme metabolismus, čímž odkyselujeme krev. Kyselá krev, stagnující, znamená únavu.

Takže vzhůru za sportem, který lahodí naši duši, sedí našemu naturelu, i kdyby to byly jen pravidelné procházky v rychlejším tempu.